FRETKOLAND
Celá naše rodina žije fretečkami a podle toho to u nás doma také vypadá - je to takový malý Fretkoland.
Přijměte pozvání, alespoň prostřednictvím těchto stránek, na takovou malou exkurzi, jak si u nás fretečky žijí a jaké různé vymoženosti mají.
Jste srdečně vítáni - tak směle dál. :)
Naše výpravu započneme u jedné z našich největších chloub – u řízené KLIMATIZACE, kterou jsme pořídili do fretčího pokojíčku. Asi většině z Vás vyvstane otázka „Proč si pořizovali hned klimatizaci?“ No, důvod je velmi prostý - Každý z nás fretkařů dozajista ví, že fretky velmi špatně snáší vysoké teploty a snažíme se jim toto trápení jakkoli ulehčit. My osobně razíme hned několik způsobů:
1) pro správnou hydrataci v létě používáme přípravek do vody Ferret-Aide od firmy Marshall (krom účinku proti dehydrataci, má vynikající vliv i proti únavě, průjmu, zvracení, žaludečním potížím nebo horečce); 2) fretečky mají k dispozici připravený i bazének (ne s ledovou vodou!) s balonky; 3) neustále je zapnutá fontánka na pití; 4) v pohotovosti je vždy připravený a po okraj naplněný rozprašovač (abychom se vyvarovali příp. teplotnímu šoku); 5) přes klece jsou přehozená mokrá prostěradla a 6) okna jsou přes den neustále zavřená se zataženými závěsy.
I přes veškerá tato opatření si jsme vědomi, že je to málo, jelikož všechny místnosti u nás jsou velmi světlé a slunné. To je samozřejmě jinak dobře – žádná fretečka přeci nepatří do tmavého doupěte, avšak jak to tak bývá tak v létě jsou tyto pokoje hodně prohřáté a teplé. Teplota zde mnohdy atakuje i 30 °C. Z tohoto důvodu jsme minulý rok zakoupili a následně instalovali ve fretčím pokojíčku řízenou klimatizací, která nás opravdu "zachránila". Jedná se o multifunkční zařízení, které v sobě kombinuje ochlazovací ventilátor, odvlhčovač vzduchu (0,6 l/h a 14,4 l/den) a čističku vzduchu, která vychytává mechanické nečistoty a redukuje víření prachu pomocí dvou umyvatelných vzduchových filtrů. Dokáže pokrýt až 18 m2 plochy při nízké elektrické spotřebě (220-240 V, 50 Hz). Chladicí systém disponuje 4 rychlostmi ventilátoru: nízká, střední, vysoká a automatická, a rozsah nastavitelných teplot se pohybuje od 10 – 35 °C. Zařízení má nastavitelný noční režim, prostřednictvím kterého se dá předejít podchlazení v průběhu spánku. Na rozdíl od jiných obdobných zařízení je tento typ nesmírně tichý (53dB) a jednou z jeho největších výhod je možnost nastavení směru proudění studeného vzduchu, díky čemuž se dá zamezit tomu, aby fretečky byly v průvanu. Klimatizace se dá automaticky přednastavit ke spouštění ve 30 minutových až hodinových intervalech po dobu 24 hodin. Celé zařízení je vybaveno dálkovým ovladačem s LCD displejem. Celkové rozměry tohoto zařízení jsou 335 x 540 x 880 mm při hmotnosti 27,4 kg.
Nyní Vás seznámíme s naší CHŮVIČKOU, která část roku je nainstalována v odchovně, kde pomocí jí kontrolujeme nastávající maminky, aniž bychom je stresovali naší neustálou přítomností, a část roku jí můžete nalézat ve fretčím pokojíčku.
Z nepřeberného množství různých typů s odlišnými funkcemi, jež jsou k dostání na trhu, jsme si vybrali chůvičku MOTOROLA MBP854 CONNECT s 4,3" LCD. Toto zařízení má extra velkou rodičovskou jednotku s 4” obrazovkou, kameru, jež se dá natáčet a různě naklánět, a disponuje navíc zoomem a infračerveným nočním viděním. Největší výhodou ovšem je, že kamera se automaticky propojuje s Wi-Fi, díky čemuž přenáší záznam obsahující i informace o pohybu, zvucích a aktuální teplotě v místnosti do externích zařízení, typu notebook, mobil či tablet, vybavených volně dostupnou aplikací Hubble App, a to do vzdálenosti až 300 metrů.
Tak a můžeme se přesunout k další naprosté nezbytnosti každé chovatelské stanice, a to je ČTEČKA ČIPŮ. My jsme si vybrali čtečku čipů od firmy REAL TRACE, která je menší a lehčí než obdobná zařízení na trhu. Obsahuje nabíjecí Li-Ion akumulátor, který na jedno nabití vydrží stovky čtecích cyklů. Nabíjení se provádí USB konektorem z libovolného počítače nebo notebooku, a při úplném vybití trvá zhruba pouze jednu hodinu do nabití do plného stavu, které je signalizováno zelenou kontrolkou. Ovládaní je až neskutečně jednoduché, jelikož stačí pouze stisknout tlačítko a scan probíhá automaticky. Čtečka je velmi citlivá a mě osobně se ještě nestalo, že by někdy selhala. Tato čtečka je určena pro ISO čipy a FDX-B a je schopna načítat veškeré čipy na území ČR a SR. Její rozhodně velkou předností je i nízká hmotnost dosahující pouhých 38 gramů a praktické koženkové pouzdro, které je součástí balení.
Na závěr představování technických vymožeností a „hračiček“ bych Vás ráda seznámila s naším nejnovějším „přírůstkem“ do této sbírky, kterým je OTOSKOP. Pomocí otoskopu lze vyšetřovat velmi snadno zevní část ucha a bubínek freteček. My jsme si ho pořizovali zejména v důsledku kontroly ušního svrabu, jehož původcem je parazit strupovka ušní (Otodectes cynotis). Tito roztoči se živí odloupanými buňkami pokožky a pouhým okem jsou takřka neviditelní, jelikož dosahují velikosti pohybující se okolo 0,3 – 0,5 mm. K jejich přenosu může docházet jak přímým kontaktem s nakaženým zvířetem či nepřímým, tzn. že si tyto malé „broučky“ můžete bez problémů přinést na své domácí mazlíčky i Vy sami zvenčí např. na oblečení, botách nebo je fretečka může chytit i při procházce v trávě. O různých fretčích srazech a výstavách nemluvě. A právě vzhledem ke skutečnosti, že riziko svrabu je opravdu „všudypřítomné“ a ne vždy je možnost při každém podezření takříkajíc běžet k veterináři, aby udělal výtěr z uší a zkoumal jej pod mikroskopem, tak je otoskop vskutku nezaměnitelným pomocníkem. My jsme si vybrali BATERIOVÝ OTOSKOP S VLÁKNOVOU OPTIKOU A XENON – HALOGENOVÝM ZDROJEM SVĚTLA od firmy MEDISET CHIRONAX.
Zdroj světla je u toho typu přístroje veden vláknovou optikou, což vyúsťuje ve studené světlo na konci průzoru, které při stejném příkonu svítí pocitově mnohem více, než světlo zabarvené do teplých žlutých a oranžových tónů. Z otoskopu vystupuje intenzivní homogenní světelný svazek a jeho držák je vyroben z kvalitního černého plastu s matnými kovovými doplňky pro lepší držení. Součástí otoskopu je 8 ks výměnných zrcátek – 2 x o průměru 2,4 mm, 2 x o průměru 3 mm, 2 x o průměru 4 mm a 2 x o průměru 5 mm, a co více je dodáván v elegantním černém plastovém pouzdře.
Nastává okamžik, kdy Vás seznámíme s klecemi, které máme pro fretečky umístěné jak ve fretčím pokojíčku, tak i v odchovně. A jelikož jich máme více, tak to bude poněkud delší zastávka.
Celkem jen ve fretčím pokojíčku máme šest velkých dvoupatrových klecí.
Čtyři z nich jsou SUITE ROYAL 95 DOUBLE od firmy SAVIC – podomácku „důvěrně“ označovány jako tzv. „royalky“. Jedná se o velké prostorné dvoupatrové klece s velkými předními dveřmi umožňující až neskutečně snadné čištění. Vstup do horního patra se dá uzavřít a vytvořit tak oddělené prostory, což je nejdůležitější zejména v době, kdy je třeba fretečky z nějakého důvodu (např. říje, krmení) separovat. Jinými slovy se tedy dá používat jako jedna velká nebo dvě menší klece. Mezi další nesčetné výhody patří dozajista i možnost využít nástavného (dodatečného) patra, snadná manipulace a posuvnost klece díky čtyřem kolečkům, na nichž je podstavec umístěn či odkládací prostor pro potřeby, jimž je každá klec vybavena. V každém balení klece jsou jako jedinou výbavou nastavitelná patra a žebřík. Celková rozměry klece jsou 95 x 63 x výška 159 cm.
Druhým typem a v pořadí pátou klecí ve fretčím pokojíčku je FERRET NATION 182 od firmy MIDWEST, jež jako taková se hodně podobá předešlým „royalkám“.
Obecně je považována za nejoblíbenější klece určené pro fretky, jelikož jejich výroba probíhala na základě návrhů a požadavků chovatelů, kteří měli na mysli v první řadě bezpečnost zvířat, přizpůsobivost potřebám chovu a snadnost čištění vnitřních prostorů.
I zde je možnost oddělit patra a vytvořit tak dvě menší klece z jedné velké, pakliže je třeba z jakýchkoli důvodů (např. říje, krmení, vyšetření) oddělit fretky. Tyto klece skýtají ohromné množství prostoru určeného pro závěsné hamaky, podesty, pelíšky, skrýše a hry.
V současné době se k nám do ČR již bohužel nedováží. Celková rozměry klece jsou 91 x 63,5 x výška 152 cm.
Poslední z našich velkých klecí je rovněž dvoupatrová průchozí FURRET TOWER od firmy FERPLAST, kterou ovšem v současné době nevyužíváme. Na rozdíl od předchozích dvou typů klecí, kterými jsme vybaveni, není tato až tak praktická. Z konstrukčního hlediska mezi její největší nevýhody patří „čtverečkovaná“ dna klecí, celkově nižší stabilita, odolnost a kvalita materiálu, a v porovnání s výše popsanými typy nesrovnatelně horší přístup, což ztěžuje zejména čištění. V její základní výbavě naleznete plastovou misku, pítko, malou toaletku, 3 plastová mezipatra, 2 žebříky, 2 plastové tunely a závěsné odpočívadlo. Celková rozměry klece jsou 75 x 80 x výška 161 cm.
Tyto velké klece jsou doplněny dvěma menšími skladnějšími, a jak my říkáme tzv. erárními, klecemi JUDITA od výrobce Guangdong, které využíváme zejména kvůli vyhovujícím mezerám mezi dráty na odchovy miminek, a příp. během výstav. Jedná se o relativně praktické klece, které jsou otevíratelné jak shora, tak zepředu, což usnadňuje přístup, a v kombinaci s hladkým dnem zajišťuje až nevídaně snadné čištění. Ve výbavě tohoto typu klece je krytý rohový záchůdek, rohová miska, napáječka a závěsné patro se schůdky. No, ale když jsem zde uvedla výhody této klece, tak musím dodat i informace z opačného konce – největší nevýhodou této klece je, že pokud nejsou opravdu dobře zabezpečené, tak hrozí u obzvláště šikovných a mazaných samiček promyšlený útěk. :)
Celková rozměry klece jsou 100 x 68 x výška 54 cm.
A nyní Vám představíme naší OHRÁDKU, v níž se fretečky mohou pohybovat volně, aniž bychom se museli obávat, že nám utečou. Zvolili jsme ohrádku FERRET PLAYPEN od firmy MIDWEST, která mimochodem vyrábí i klec Ferret Nation 182.
Obdobně jako výše zmiňovanou klec, je dnes již bohužel velmi obtížné sehnat i tuto ohrádku, což je nesmírná škoda, jelikož opět plní veškerá přání a nároky fretkařů. Největším pozitivem u tohoto výrobku jsou rozteče a konstrukce mříží, jež znemožňují šplhání, prolézání či jiné metody úniků uplatňované fretkami v obdobných případech.
Je velmi snadno a rychle smontovatelná, a to bez použití nářadí, spojovacího materiálu a složitého montování. Lze jí využít jak ve vnitřních prostorách, tak samozřejmě i venku. Každá ohrádka se skládá z celkem 8 panelů, přičemž každý z nich má rozměry 46 x 74 cm.
Po hře si každá fretečka ráda „smočí vousky“ :) Jako hlavní zdroj vody, když jsou v pokojíčku puštěné na volno, používáme FONTÁNKU, která fretečkám poskytuje neustále čerstvou, čistou a dostatečně okysličenou vodu, což je podněcuje k pití, a jak je známo, tak dostatek tekutin podporuje správnou funkci ledvin, čímž pozitivně působí na celkový zdravotní stav. Ze široké škály různých výrobců jsme zvolili firmu HAGEN a její CATIT DESIGN FRESH & CLEAR s objemem 3 litrů vody. Při rozhodování nám ze všeho nejvíce pomohl fakt, že tato fontána disponuje jednak vícestupňovým filtrováním v důsledku přítomnosti filtru s dvojitou funkcí, a rovněž větší „picí“ plochou
V současné době se pro velký úspěch náš „fontánkový park“ rozrůstá o druhý typ – tentokrát jsme sáhli po menší KERAMICKÉ FONTÁNĚ NA VODU s objemem 1,5 litru od Německé firmy LUCKY KITTY. Jak již název napovídá, tak fontána je vyrobena z keramického prakticky nestárnoucího materiálu, který se snadno a rychle čistí, čímž poskytuje vysokou hygienu. Je až neskutečně snadno nastavitelná, a tichá. V nabídce jsou hned tři možnosti jak nastavit proud vody – 1) lze pít zurčící vodu přímo z horního otvoru, kterým vytéká, 2) Pít vodu, stékající po nakloněné rovině fontánky, která se vlní na jemných vroubcích na jejím povrchu nebo 3) Pít ze spodní části fontánky, kde se voda před odtečením zadržuje v malé kaluži. Provoz fontánky je zajištěn běžným a bezpečným nízkonapěťovým 12 V čerpadlem, jež v případě poruchy lze vyměnit za nové. Musím se přiznat, že když jsme vybírali tuto fontánku, tak pro mě osobně byl i jedním z rozhodujících faktorů, vedle té celé řady úžasných předností, barva, v níž se dala sehnat. Vyrábí se totiž v odstínu „latté“, což je barvený odstín i našich dlaždic, které máme ve fretčím pokojíčku, což znamená, že spolu naprosto dokonale ladí :)
Kromě fontánek mají fretečky v klecích jako zásobníky vody pochopitelně klasické NAPAJEČKY, které představují nejlepší eliminací následků jejich nejoblíbenější hry „Kdo nejrychleji vycachctá nebo převrátí misku“ :)
Jako jedna z mála nekapajících napáječek se nám osvědčila plastovo – kovová pístová SIPPY od firmy FERPLAST, která se vyrábí ve třech velikostech – 100 ml, 300 ml a 600 ml.
Do klecí běžně používáme střední velikost, tj. 300 ml, a do přepravek během cestování postačují nejmenší 100 ml. Tyto napaječky je možno připevnit jak ke klecím, tak i k hladkým povrchům, a bezesporu největší výhodou je, že mají horní snazší způsob dolévání vody
No, a když jsme se již zmínili o napáječkách, tak chvilinku, alespoň v podobě pár slov, musíme pochopitelně věnovat i MISKÁM. V
zhledem k již uváděné skutečnosti, kterou je, že každá fretečka trpí naprosto neskutečným a nezvladatelným nutkáním převrátím, vysypat či vylít jakoukoli misku v dosahu, tak jsme přistoupili k používání závěsných plastových misek.
Z našich zkušeností můžeme vřele doporučit PLASTOVÉ MISKY CLIP, které bývají i běžnou výbavou přepravek. Jejich používání je snadné a údržba jednoduchá. Vyrábí se ve dvou velikostech, a to sice 12 x 8,8 x 5,4 cm nebo 16 x 11 x 5,8 cm.
Ti z Vás, kteří tyto stránky pročítáte od samého počátku a postupně kapitolu po kapitole, tak jste si již dozajista ZDE v rubrice „Jak bydlíme“ povšimli, že ve fretčím pokojíčku máme dvě okna, kterými samozřejmě větráme. Abychom předešli možným nechtěným a neplánovaným fretčím výletníkům, tak jsme samozřejmě tato okna museli nějakým způsobem zajistit. Využili jsme k tomu nejjednodušší cestu – OKENNÍ SÍTĚ s nízkou roztečí ok. Krom toho, že i při otevřených oknech můžeme mít bez obav puštěné fretečky na volno z klecí, tak navíc nás tyto sítě chrání před nálety otravných much, které znepříjemňují život jak nám, tak pochopitelně i freťulkám.