JAK KRMIT FRETKU


Už moje babička mi jako malé říkala, že správný jídelníček je půl zdraví. No abych pravdu řekla, tak v dobách, kdy jsem objevila kouzlo McDonalda či KFC, jsem tyto rady považovala za naprosto nicotné. Ovšem dnes „o něco starší“ si uvědomuji pravdivost jejich slov, a obzvláště ve vztahu k freťulím, u nichž toto moudro platí více jak dvojnásob.

Že nevěříte? Pryč jsou již nenávratně doby, když bylo zvykem se podělit s domácími zvířaty, ať už to byli psi, kočky nebo i fretky, o zbytky od oběda a nic se jim nestalo – právě naopak… V dnešní době, kdy jsou zvířata mnohdy přešlechtěná a tím pádem náchylná k jevům, jež dříve byly naprosto nemyslitelnými, si toho o nich musíme mnoho nastudovat a desetkrát si rozmyslet čím že je to vlastně budeme krmit.

Co je nejdůležitější si u fretek uvědomit z tohoto hlediska, je ta skutečnost, že ač připomínají roztomilé plyšáky, tak to jsou šelmy a tudíž masožravci (!) díky tomu mají neskutečně krátký zažívací trakt s limitovanou schopností trávit vlákninu (!) a do značné míry disponují i omezenou dobou, jež je vyhrazena k samotnému natrávení přijímané potravy a absorpci živin. Z tohoto důvodu jim musí být předkládána potrava bohatá na bílkoviny a tuky, s nízkým obsahem vlákniny.

V současné době existují různá stanoviska chovatelů čím a jak fretky vlastně krmit, ovšem v zásadě je lze rozdělit do tří základních typů:

  • Granule


  • BARF


  • Kombinace = granule + BARF



  • Vybrat vhodné GRANULE v dnešní době internetu, kdy není absolutně žádný problém sehnat i ty nejlepší proklamované značky ze zahraničí, není vůbec snadnou záležitostí. A to i přes ten fakt, že naštěstí je již přežitým zvykem podávat fretkám granule určené pro psy. Možná si teď položí někteří z Vás otázku - Co na tom bylo vlastně špatné? Vždyť fretka je šelma stejně jako pes… Odpověď je jednoduchá – krmiva určená pro psy postrádají např. některé pro fretky klíčové elementy jako je taurin, metionin, lysin či kyselina arachidonová. A co více – fretky mají oproti psům při nejmenším dvojnásobně vyšší nároky na obsah bílkovin a obzvláště pak tuků.

    Bílkoviny, o kterých je tu neustále vedená řeč, mají klíčové postavení v otázce základních životních procesů odehrávajících se v organismu, jelikož jsou primární stavební jednotkou tkání, enzymů, hormonů, protilátek, hemoglobinu a jiných životně důležitých látek. Zpravidla se udává, že krmiva pro mladé aktivní fretky by měla obsahovat 35 – 36 % bílkovin, zatímco granule pro starší fretky (více než 4 roky) o něco méně, pouze okolo 33 %.

    A co se týká tuků, tak ty představují důležitý koncentrovaný zdroj energie a esenciálních mastných kyselin (linolová a arachidonová), bez nichž není možná resorpce a transport látek rozpustných v tucích (vitamín A, D, E, K). Fosfolipidy jsou nedílnou součástí buněčných membrán a steroly jsou základem pro tvorbu důležitých látek (vitamín D, žlučové kyseliny, některé hormony). Krmiva pro fretky by měla obsahovat 18 – 22 % tuků, při čemž platí, že s přibývajícím věkem jejich zastoupení klesá. Jinými slovy pro mladá a aktivní zvířata do 4 let věku přibližně 22 % tuků v krmivu, a pro starší jedince pouze cca okolo 18 %.

    Těmito potřebami se již fretkám více než psy přibližují kočky. Avšak pozor na to, jelikož ani granule pro ně nepokrývají zcela nutriční požadavky fretek, což nespraví ani mnohdy závratná pořizovací cena už i těch nejmenších balení, která překypují nápisy tzpu super prémium. Toho je např. zářným příkladem kočičí značka Applaws, jež patří u fretkařů i z mého okolí mezi vyhledávanější. Přesvědčení o jejich kvalitě dozajista utvrzuje kupující i výše pořizovací ceny těchto granulí… ovšem co jejich nutriční nedostatky jsou bohužel nejvíce patrny v podobě nedostatečného růstu freťat, jež jsou jimi krmena. Ovšem abych nekřivdila všem kočičím granulím, tak musím zmínit opravdu kvalitní značky, jakými jsou např. italská Natural&Delicious (N&D) nebo americká Taste of The Wild, které zcela pochopitelně zároveň patří na trhu mezi ty dražší.

    Zdravý rozum ovšem stejnak velí, když mám fretku, tak jí budu krmit granulemi vyráběnými přímo pro ně. Ale i zde bohužel musím varovat, aby se každý majitel vždy než na obrázky a nápisy na obalu soustředil na tabulku obsahu. Všude se totiž uvádí, že fretka neumí trávit obiloviny a přitom převážná většina fretčích granulí je jimi nacpaná doslova k prasknutí. Nejčastěji je zastoupena pšenice a ječmen. Nevím, jestli jsem něco ze školy zapomněla, ale od kdy pšenice a ječmen nejsou obiloviny? Viděl někdy některý z výrobců vůbec fretku nebo se aspoň pokusil si o ní něco zjistit, než vyrobil to, co hrdě nazývá granulemi pro fretky? A co je pro fretku ještě horší než obiloviny? Nemusíte přemýšlet dlouho, abyste zjistili, že jsou to chemické konzervanty, kterými se bohužel konzervuje podstatná většina jak fretčích, tak kočičích granulí. Chemické konzervanty se mohou usazovat nejen v játrech fretek, koček a psů, ale také lidí a mnohé z konzervantů, které se v Evropě hojně do produktů pro zvířátka i lidi přidávají, je v U.S.A. dokonce na seznamu zakázaných látek.

    V současné době je jednoznačně nejlepší značkou fretčích granulí německá firma Frettchen4You, kde je sice pořizovací cena rovněž vyšší, ovšem zcela naprosto odpovídá kvalitě. Ne nadarmo se říká, že za kvalitu se zkrátka a dobře platí.

    A jak se k tomu stavíme my na Telihold Ferret?

    U našich fretek máme ty nejlepší zkušenosti s německou značkou Frettchen4You, které jsou k zakoupení ZDE, jelikož výhradním dovozcem pro Českou republiku je Ing. Monika Čechová. Pakliže chceme dopřát naším svěřencům změnu v jídelníčku, tak vyhledáváme kočičí granule značky Natural&Delicious (N&D).

    Přehled granulí s nimiž máme na naší chovatelské stanici osobní zkušenosti a můžeme je vřele doporučit následuje níže v tabulce.
    Podíl masa v tabulce je řazený - čerstvé maso / sušené maso




    Granule Maso Protein  Tuk Obiloviny Brambory Konzervanty
    F4Y rEVOLUTION 86% 48% 22% NE NE NE
    F4Y FERRETastic 87% 40% 21% NE NE NE
    F4Y Premium 65% 40% 20% NE NE NE
    F4Y Nature 65% 33% 18% NE NE NE
    F4Y Genesis (inst. kaše) 80% 40% 23% NE NE NE
    N&D Grain Free Kitten Chicken&Pomegranate 30%/28% 44% 20% NE NE NE
    N&D Grain Free Adult Cat Fish&Orange 30%/28% 44% 20% NE NE NE
    N&D Grain Free Adult Cat Boar&Apple 22%/20% 44% 20% NE NE NE
    N&D Grain Free Adult Cat Lamb&Blueberry 28%/26% 42% 20% NE NE NE
                 
                 



    Druhou v poslední době čím dál více vyhledávanou možností krmení fretek je tzv. BARF neboli přirozená strava. Jak už zde bylo řečeno, tak fretka je šelma (!), a tudíž je pro ni nejlepší stravou maso. Následující text je zapůjčen ze stránek chovatelské stanice of-the-dark-moon.com paní Ing. Moniky Čechové, které tímto děkuji za svolení jeho uveřejnění, jelikož obsahuje celou řadu důležitých informací, s nimiž se zcela ztotožňujeme.

    „Problém ovšem nastává v případě malých freťat, která jsou ve vývinu a tak samotné maso samozřejmě nestačí. Musíme zde vždy přidávat kvalitní (!) granule a vitamíny. "Maso" by stačilo pouze v případě, že bychom zvládli BARF v jeho skutečně přírodní formě. Jak asi všichni víme, barfovat s fretkou není žádná legrace. Málo kdo z nás má asi žaludek na to mixovat v mixéru žáby, myši a kuřata pro freťátka a později se dívat na to jak právě takovéhle "věci" vaše fretka s chutí požírá. Maso můžete podávat krůtí, kuřecí, králičí, kachní, jehněčí, telecí a hovězí. Od hovězího pomalu upouštím, protože přes zdánlivě vysoký obsah vápníku je hovězí maso hlavně zdrojem fosforu, což není ten pravý prvek, potřebný pro zdravý růst mláděte. Hovězí nahrazuji krůtím, jelikož má skoro stejně zastoupené množství vápníku, ale o hodně méně fosforu. Z krůty se dá nakrmit prsním či stehenním masem, srdíčky, žaludky, krky a zrovna tak lze podávat i maso kachní. Pouze křídla z těchto druhů mas nepodávám, protože kosti už se mi zdají pro fretku a hlavně freťatko nad jejich síly. Z kuřecího můžete dávat fretkám jak křídla tak prsní, stehenní, srdíčka, žaludky i krky. Z jehněčího a telecího dávám libové maso z kýty, ale ne každá fretka o něj stojí. Z hovězího předkládám pouze občas namletou svíčkovou nebo falešnou svíčkovou, ovšem naše freťátka ho jedí tak mezi 3 - 5 týdnem, a posléze už ho odmítají.

    Nikdy (!) od žádného druhu masa nekrmím játry nebo ledvinkami, a to z toho prostého důvodu, že v každém organizmu působí tyto orgány jako „čistička“. Jsou tedy plné toxických látek a již zmiňovaného fosforu, díky čemuž způsobují jak u fretek, tak i u psů především průjmy. A ještě jednou pozor na fosfor, který ve větším množství způsobuje deformaci, řídnutí a lámavost kostí. Maso podávám přemražené 24 hodin, vždy v syrovém stavu a odstáté na pokojovou teplotu“.


    A jak se k tomu stavíme my na Telihold Ferret?

    Maso jsme se naučili objednávat z webových stránek dopsimisky.cz, jelikož se objednávky dočkáme ještě tentýž den nebo maximálně den následující. Záleží to pochopitelně na tom, kdy danou objednávku učiníme. K tomu kroku jsme se uchýlili zejména z toho důvodu, že tím jednak získáváme nesmírně kvalitní maso a navíc nám ušetří mnoho práce. Ptáte se proč? No jelikož si můžeme již přímo objednat na velmi jemno namleté kuřecí či kachní maso pro ta nejmenší freťátka v době jejich odchovů, a nemusíme mít obavy, že by se nedej bože zadusila příliš velkými a na hrubo podomácku zpracovanými kusy masa. Přeci jen - musí se jim nechat, že v obchodě mají preciznější technologii na zpracování i těch nejtužších a nejtvrdších materiálů. Pro větší freťata pak následně objednáváme již rozemletá celá kuřata, kachny, příp. i lososy. Tím „rozemletá celá“ samozřejmě míním to co píši – tzn. nejen maso, ale i kosti a vnitřnosti, díky čemuž mám 100 % jistotu, že dostávají vše co potřebují pro správný vývin a růst.

    Krom toho se nám během odchovu freťátek nesmírným způsobem osvědčily masové vločky Gimpet Baby Flocken od firmy Gimpet, které jim mixujeme do masa od 3 týdnů věk.

    Nedílnou součástí tohoto jídelníčku u nás představuje i tzv. sušené maso, jež velmi dobře může posloužit jako vhodný pamlsek. Nejčastěji u nás krmíme sušeným masem kuřecím, králičím nebo hovězím od firmy Frettchen4You, dále kuřecí či kachní od firmy Brit Care Lets Bite a s velkým úspěchem se u nás setkává i jejich kombinace kuřete a lososa.


    Co se týká poslední uváděné možnosti krmení, tak pokud jste četli výše uvedený článek pozorně, tak jste museli rozhodně dojít k podobnému názoru jako já. To znamená - nejlepší je kombinovat (!) granule s BARFem neboli přirozenou stravou, jejíž nezbytnou součástí jsou pochopitelně i vitamínové a minerální doplňky. Pouze tímto způsobem se fretečkám dostane všeho dostatek. A jaké že vitamíny i minerály jsou vhodné pro celkové doplnění stravy? To si přečtěte níže.



    MINERÁLNÍ LÁTKY mají naprosto nezastupitelné místo ve výživě fretek, a to zejména v důsledku jejich role týkající se normálního růstu, vývinu a ostatních životní projevů. Samotné tyto látky můžeme rozdělit do dvou skupin: do první skupiny lze řadit již zde mnohokrát zmiňovaný vápník (Ca), fosfor (P), ale rovněž i sodík (Na), draslík (K), chlor (Cl), hořčík (Mg) a síru (S). Jinými slovy sem řadíme tedy ty prvky, jež jsou označovány rovněž jako tzv. základní, tvořící přibližně 60 – 80 % anorganického podílu organismu. Druhou skupinu po té tvoří tzv. stopové prvky, jež jsou v organismu zcela nezbytné pro jeho správné fungování, avšak jsou využívány v naprosto nepatrném množství. Sem řadíme např. kobalt (Co), měď (Cu), železo (Fe) či zinek (Zn).

    Co se týká vápníku a fosforu, tak je nezbytné, aby byly zastoupeny v organismu ve správném poměru, jež se u fretek udává 2:1. Zde je navíc důležitá přítomnost vitamínu D, jež umožňuje jejich resorpci a ukládání v kostech, jelikož se jedná zejména o kostitvorné prvky. Narušení jejich vzájemného poměru může vyvolávat různé chorobné stavy, jež jsou nejvíce patrné u mláďat. Právě v období intenzivního růstu se nejčastěji projevují prostřednictvím rachitidy, během níž dochází k deformitám kloubů a kostí. Při případném sestavování krmné dávky musíme mít na paměti, že fretky vyžadují minimálně 6 % popelovin v sušině, a během náročnějších období jejich potřeby stoupají požadavky až na 7 – 8 %. Pokud jsou tedy v dietě fretek zastoupeny ze 35 – 40 % masa s kostmi, je tím pádem postaráno o dostatečné množství jak vápníku, tak i fosforu dobrém a vyhovujícím poměru, a to včetně odpovídajícího zastoupení popelovin (!)

    Sodík a chlor představují významnou úlohu v metabolických procesech organismu, jež ovlivňují zejména acidobazickou rovnováhu vnitřního prostředí, kde sodík je nejdůležitější z hlediska zachování neurosvalové dráždivosti, zatímco chlor při tvorně kyseliny chlorovodíkové, obsažené v žaludečních šťávách.

    Železo má naprosto nezastupitelné místo v rámci krvetvorby, přičemž jeho nejbohatším zdrojem jsou vnitřnosti, svalovina a vejce.



    VITAMÍNY ve výživě coby účinné biologické katalyzátory působí na celou řadu životních pochodů v organismu. S tzv. avitaminozou, tzn. naprostým nedostatkem vitamínů, se u fretek nesetkáváme. Ovšem co je bohužel relativně běžným úkazem je tzv. hypovitaminoza, což je jev označující nedostatek některých z potřebných vitamínů.

    Mezi nejdůležitější vitamíny ve vztahu k fretkám, jejichž nedostatek představuje velmi vysoké nebezpečí, jenž bohužel velice často může být zapříčiněno právě nevhodně zvoleným jídelníčkem (např. riziko podávání vaječného bílku) představují následující dva vitamíny:

    Při nedostatku vitamínu A dochází např. k poškození očí, žaludeční a střevní sliznice v důsledku čehož vykazují fretky zhoršené vstřebávání a trávení potravy či dokonce zvýšené riziko tvorby močových kamenů. Přirozeným zdrojem tohoto vitamínu je např. vaječný žloutek, avšak daleko lepší pro správné zastoupení se doporučuje např. přídavek Roboranu.

    Vitamín H (Biotin) je běžně vázaný na střevní mikrofloru, díky čemuž může v důsledku střevních potíží docházet k jeho karenci. Má nesmírně důležité zastoupení při metabolismu tuků a glycidů nebo dále při tvorbě srsti. Při nadměrném podávání vaječného bílku může docházet k jeho nedostatku v organismu, jelikož obsahuje avidin, který s biotinem vytváří nerozpustný komplex. Nedostatek se následně projevuje prostřednictvím horšího průběhu výměny srsti během podzimního línání, v poruchách pigmentacepokožky a srsti, která může na zádech a bocích zcela vypadat. U samic může navíc vézt až k neplodnosti. Nejlepším způsobem jeho zajištění je podávání přípravku Roboran H.

    Ohledně krmení tolik oblíbeným vajíčkem lze doporučit např. jeho vaření, jelikož tímto procesem dojde k denaturaci avidinu, jenž následně již není schopen vázat vitamín H. Podíl vajec by ovšem nikdy neměl překročit 5 – 10 % v rámci celkového jídelníčku, a to ani přes to, že žloutek jako takový má prokazatelně příznivý vliv n pohlavní aktivitu samců v období připouštění.

    A jak se k tomu stavíme my na Telihold Ferret?

    Vzhledem ke skutečnosti, že jsme si velice dobře vědomi výše popsaných skutečností ohledně potřeby odpovídajícího zastoupení minerálů i vitamínů, tak naším fretečkám dopřáváme nejrůznější výživové doplňky.

    Od 3 týdnů věku dáváme freťátkům Roboran gel a Nutrimin, jež mezi sebou střídáme - tzn. jeden den přidáváme do masa Roboran, druhý den Nutrimix. To nám zaručuje, že odchováváme zdravá freťátka s pevnými kostmi a ne tzv. „lachtany“, kteří vláčejí zadní končetiny za sebou nebo se jim jejich kosti křiví. Oba preparáty dáváme samozřejmě i dospělým fretkám.

    Nejlepší zkušenosti máme s minerálními doplňky:

  • Roboran Gel určený pro kočky od stejnojmenné firmy Roboran,


  • Nutrimin Cat od firmy Canvit, jež je kvalitativně srovnatelnou náhradou dříve vyráběného Nutrimixu pro kočky


  • Calcium citrát od firmy Canina


  • Lososový olej, např. od firmy F4Y, příp. Brit Care




  • Naše fretečky dále zbožňují vitamínové doplňky:

    Pasty od GimCat GmbH (dříve označovány jako GimPet) :

  • Anti-Hairball Duo Paste (Cheese+Malt, Chicken+Malt)


  • Multi – vitamine Duo Paste (Cheese + 12 vitamínů, Tune + 12 vitamínů


  • Baby Paste – bez cukru (!)


  • Mutlivitamínová pasta, MaltSoft


  • Grass Paste


  • Malt Soft Paste


  • Prebiotic Paste


  • Taurine Paste




  • Pasty od MarshallPet:

  • Ferret Furo-Vite Paste


  • Ferret Lax Paste




  • Neméně důležitými doplňky stravy jsou i přípravky na posílení imunity:

  • Cd Vet Propolis Herbal je dobré dávat preventivně, ale i léčebně proti zánětům a infekcím. Propolis působí v organismu jako přírodní antibiotikum.


  • Plerasan V Sirup (po staru Vet-P-IM) od firmy Pleuran s.r.o. je tvořen výtažkem z hlívy ústřičné, čímž je vhodným doplňkem předcházejícím rizikům infekcí.








  • Fotografie použité v textu jsou vlastnictvím autorky článku, která je rovněž majitelkou těchto webových stránek.
    Zákaz kopírování bez uvedení zdroje!