O nás

Založit si chovatelskou stanici s těmito naprosto neskutečnými a úžasnými psími stvořeními jsme toužili prakticky od prvního okamžiku, kdy jsme se s nimi prvně setkali. V tom jaký ponese název, jsme měli takřka okamžitě jasno - vzorem a inspirací nám byl Neverland krále popu Míši Jacksonů :), avšak na jeho zaregistrování jsme si museli počkat až do roku 2015. V daném roce se náš sen stal skutečností, jelikož v Moravskoslezském Krnově - městě proslaveném zejména varhany a Kofolou, vznikl náš vysněný Aussieland :)
Ale tak hezky po pořádku....



JAK TO VŠECHNO VLASTNĚ ZAČALO

Kam až paměť našeho rodu sahá, provázel nás vždy nějaký čtyřnohý společník. Zejména díky mému dědečkovi myslivci, který se věnoval jak chovu, tak i výcviku psů a v jehož stopách šel později i můj tatínek. Ten pro změnu se svým milovaným dalmatinem objížděl výstavy po celém světě a nasbíral neskutečně mnoho zkušeností, jež nyní pozvolna předává i mě. Abyste si ovšem nemysleli, že jsme „psomilci“ pouze z jedné „větve“ našeho rodokmenu, tak vězte, že ze strany mé maminky pochází spousta laskavých lidiček, kteří poskytovali domov nejen vysloužilým policejním, ale i jiným potřebným psům.


Moje první setkání „s naším vlastním pejskem“ se datuje do doby, kdy mi byly zhruba dva roky. Tehdy nám rodiče pořídili krásnou černou fenečku anglického kokršpaněla s pálením. Dina – jak byla později pojmenována, byla opravdu kouzelná, a tak není čemu se divit, že se do ní hned na první pohled zamiloval i náš děda, u kterého jsme se cestou domů tehdy stavili. Přemluvil naše, aby mu tam maličkou nechali, alespoň tak na dva týdny než trošku povyroste, jelikož podle něho byla příliš malá, na to aby šla k dětem. No a tak se samozřejmě stalo, že nezůstalo pouze u dvou týdnů. Nakonec z nich bylo krásných 15 let, a já si na svého vysněného kokříka z pohádky Lady a Trump musela ještě chvilku počkat. Přesněji – do svých deseti let. Tehdy jsem spatřila toho nejkrásnějšího a nejúžasnějšího kokříka na celém světě – mého Tomíka, o kterém si více můžete přečíst ZDE. Nicméně musela uplynout spousta let, než se mi tento splnil sen, a tak se není čemu divit, že jak šel čas, tak jsem se na sídlišti, kde jsme s našimi bydleli, naučila znát všechny psy jejich jmény a dokonce jsem si mnohé chodila půjčovat na venčení. :)


Ale abychom se v našem vyprávění vrátili nazpět - když dědovi odešla Dinuška, tak z toho byl nesmírně smutný. Samozřejmě by někdo teď mohl poznamenat, že se přeci jen dožila krásného věku, a je to pravda. Ale u nás je každé zvíře bráno jako člen rodiny, a o to více jeho ztráta bolí. I proto jsme ani na chvilku nezaváhali, a abychom tuto bolest, alespoň trošičku zmírnili, jsme se rozjeli do nejbližšího útulku a přivezli odtamtud maličkou černou fenečku s pálením. Na maličké Dině bylo vidět, že si za svůj dosavadní krátký život musela už lecčím projít, ale babička s dědou si jí skutečně vypiplali, vymazlili, a nutno podotknout, že s mojí pomocí i vycvičili :) Vyrostl z ní neúnavný aportér a stopař, a pouze stěží by se široko daleko nalezl věrnější psí kamarád. Toho dne, kdy jsme se rozjeli do útulku, nikdy nikdo z nás nebude litovat, protože krom skutečnosti, že jsme tam objevili nejlepšího kamaráda a člena rodiny, nás může hřát i vědomí, že právě ten den jsme dali nový domov jednomu potřebnému chlupáči. A to říkám i přes to, že Dinina láska a kamarádství vůči mě skončila v okamžik, kdy jsem si domů přivezla svoji první vysněnou fretečku. A ač mi svojí nelibost vůči „tchořímu aroma“ dává vytrvale najevo při každé příležitosti, tak já jí nemám ráda o nic méně. :)

Po té co jsme se přestěhovali do rodinného baráčku se zahradou a po nastřádaných zkušenostech od všech psích společníků, kteří nás provázeli a stali se nám cennými „učiteli“ – obzvláště naší kokříci, jsme začali uvažovat o dalším plemeni. V tom nepřeberném množství plemen jsme ovšem hodně dlouho tápali a nedokázali si vybrat. Dlouho jsme se nemohli shodnout, zda psa malého, středního nebo velkého. Zda chceme „polštářového“, výstavního, sportovního nebo pracovního. Sice nějaká konkrétní představa se rýsovala, avšak definitivní rozhodnutí padlo, když mého tatínka potkala nehoda, při které si rozdrtil paty. Už to samo o sobě je těžké, ovšem u něho to bylo podstatně horší, jelikož je po prodělané dětské obrně, díky čemuž má postižené ruce. A tak jedno s druhým vedlo k tomu, že se z něho na nějakou dobu stal „úplný ležák“. Teď si možná říkáte, co že to má co dočinění s výběrem plemene psa? I když někteří už asi vědí…

Vždy jsem věděla, že plemeno australského ovčáka je vynikajícím asistenčním psem, jelikož vykazuje nesmírnou citlivost, vysokou inteligenci, výborný charakter, a co více skýtá i sportovní předpoklady. Díky tomu všemu jsme věděli, že by u nás našel uplatnění jak u našeho taťky, tak u mé sestřičky, která trpí Downovým syndromem, a v neposlední řadě i u mě prostřednictvím sportovního vyžití.

A tak se k nám dostal náš úžasný Artie. Každým dnem nás zas a znovu přesvědčoval o jeho naprosté jedinečnosti a neskutečné šikovnosti, díky které jsme se společně, již od jeho tří měsíců (!), začali aktivně věnovat canisterapii.

Nemusím asi dlouze vyprávět, že nám netrvalo vůbec dlouho, abychom se utvrdili ve výjimečnosti tohoto plemene, a tak jsme brzy Artiemu pořídili kouzelnou kamarádku Elinku, z níž se vyklubala neskutečná srdcařka. Díky jejímu vrozenému „want to please“ postoji není absolutně sebemenší problém s ní spolupracovat v jakémkoli ohledu. Elinka je naprosto jedinečná, jelikož jejím největším přáním je pracovat s člověkem a potěšit ho. :)

Bohužel jak už to tak v životě chodí – šťastné okamžiky zpravidla střídají ty smutné, a tak nás necelý rok po pořízení „ausí – dvojky“ opustil náš Tomík. S jeho ztrátou jsme se dlouho nemohli smířit, jelikož nás opravdu silně zasáhla. A tak možná proto jsme si až za další dva roky na to pořídili třetí (prozatím poslední) přírůstek do naší „ausí-party“ – naší Mavisku. Nutno ovšem podotknout, že náš nejmladší přírůstek je po vzoru kokříků „bezocasatý“ :) Všichni tři nás nepřestávají vyvádět z údivu, avšak každý jiným způsobem. Maviska má kupříkladu neskutečně silnou osobnost, která se někdy může jevit na první pohled nezasvěceného oka jako neochota či vytrvalá ignorace vyvíjená vůči povelům, ale ve skutečnosti se vlastně jedná o důkaz její mazanosti a svobodné mysli, jež se nenechá spoutat nesmyslnými požadavky a pokusy o nějakou cirkusovou drezůru ze strany paničky :) Nejlépe to nejspíš vystihla kamarádka, která si z ní dělá legraci, že jako pravá ženská je Maviska „ekonomicky založena“, a tudíž nebude nic dělat zadarmo. Však se říká, že „ani kuře nehrabe zadarmo“, a natož taková ausíslečna :) Ale aby jste si snad nemysleli, že Maviska neposlouchá – opak je pravdou, a pokud jí je předložena dostatečná motivace, tak se stává neskutečně nadaným psem na vše, k čemu se jen přiblíží - poslušnost, dogdancing, obrany, agility...



CO JE NAŠÍM CÍLEM

Když se rozhlédnete okolo sebe, tak dozajista objevíte mnoho chovatelů, u nichž vás napadne, že daný chov používají jako obstojnou živost, kde jde zejména o množství vyprodukovaných mláďat. I když jsme se dlouho rozhodovali jaké plemeno nebo jaký název chovatelské stanice, tak v jedné věci jsme měli jasno hned od začátku – že my jedněmi z takových rádoby „chovatelů“ být rozhodně nechceme.
Prioritou u nás nikdy nebylo a nebude množení psů a chov pro peníze, nýbrž život se psy, kteří jsou součástí naší rodiny, které máme rádi a pro které chceme jen to nejlepší.

I z tohoto důvodu věnujeme obzvláště zvýšenou pozornost jak povaze, tak zdravotní stránce našich psů, které pouštíme do chovu po dlouhém výběru, výcviku a po absolvování nadstandartních zdravotních vyšetřeních. Nic nepodceňujeme, nikam nespěcháme a na ničem nešetříme, , jelikož jsme si velice dobře vědomi, že na našich rozhodnutích a úkonech závisí budoucí životy našich odchovanců a jejich soužití s novými majiteli.

Naším hlavním cílem je odchovávat tedy zdravé, pozorné, inteligentní australské ovčáky plné energie, lásky k lidem, pěkného exteriéru a touhy neustále pracovat.



ŠTĚŇÁTKA

Co můžete od našich štěňátek čekat

Po vzoru našeho motta, že zvíře je členem rodiny, přistupujeme samozřejmě i k odchovu našich štěňátek. Ta odchováváme po celou dobu v teple domova, díky čemuž jsou všechna navyklá na běžný ruch domácnosti, tzn. od přibíjení hřebíku až po luxování. :)
Vzhledem ke skutečnosti, že nemíváme vrh často - jak se říká - upřednostňujeme kvalitu nad kvantitou, jim pak věnujeme veškerou celodenní péči, kterou si náležitě a maximálně užíváme i my sami. Štěňátkům se dostává mnoho pozornosti (ani na okamžik nezůstávají sama i díky přítomnosti dětské chůvičky :) )
a podnětů potřebných pro jejich socializaci v závislosti na jejich věku. Pokud jsou příznivé podmínky a počasí nám tak říkajíc přeje (s ohledem na roční období, venkovní teplotu, věk štěňátek atd.) mohou pobývat - samozřejmě pod naším dohledem - venku na velké zahradě, která jim umožňuje rozvíjet jejich „stopařské“ vlastnosti a duše objevitelů a badatelů.

Štěňátka z naší chovatelské stanice odchází do nových domovů ve věku 8 týdnu, řádně očkovaná, odčervená a prohlédnutá veterinárním lékařem. Všechna jsou vybavena průkazem původu, europasem, jehož nedílnou součástí je i aplikovaný čip, a jsou vyšetřená na dědičné oční vady.



Co očekáváme od budoucích majitelů našich štěňátek


Stejně zodpovědně jako se staráme o naše štěňátka, přistupujeme i k hledání jejich nových majitelů. Vždy samozřejmě upřednostňujeme takové zájemce, kteří o pejska projeví skutečný zájem. Osobní kontakt nenahradí ani sto telefonátů či emailů, proto jste k nám zváni i na nezávaznou návštěvu. Také nám jsou rozhodně sympatičtější zájemci, kteří se nás nebojí zeptat, když si nejsou něčím zcela jistí, ať už se to týká krmení, výchovy nebo zdraví štěňátka. Již od pradávna se říká, že je lepší desetkrát se hloupě zeptat, než jednou litovat. A pokud nevíte, tak od toho jsme tu my, abychom Vám pomohli ? Co rovněž považujeme za velice důležité je ochota majitelů zůstat s námi v kontaktu i do budoucna – nebojte, neznamená to samozřejmě, že byste museli dávat povinný každotýdenní report nebo se nám jednou měsíčně jezdit ukázat :) Ale vzhledem k tomu, že Vám do péče svěříme pejska, který ve svém jméně ponese název naší chovatelské stanice, a my se tímto zavazujeme, že mu najdeme milující domov na celý život, chceme vidět jak poroste, jak se bude vyvíjet a jakým se stane. Chceme si být zkrátka jistí, že jsme mu vybrali toho nejlepšího člověka. A pokud by se během jeho života mělo cokoli změnit, chceme o tom vědět.

Musím zde zmínit, že se všemi majiteli štěňátek z předchozího vrhu jsme nejen ve stálém kontaktu, ale troufám si říci, že jsme se stali dobrými kamarády, ač jsme se před tím nikdy neznali. Za tuto skutečnost jsem nesmírně ráda a byla bych vskutku vděčná, kdyby tomu tak bylo i v případech budoucích majitelů. Pokud by někdo měl zájem o reference kteréhokoli z majitelů našich odchovanců, tak mu na něho mile ráda poskytnu spojení (samozřejmě se svolením dotyčného :) ).



S čím je třeba počítat při rezervaci našeho štěňátka


Pokud máte zájem o již narozené volné štěňátko, můžete si jej u nás zamluvit. Avšak k tomu, abychom štěňátko pro vás rezervovali, je zapotřebí uhradit zálohu. Do zaplacení zálohy je štěňátko stále nabízeno jiným zájemcům. Záloha na koupi štěňátka je mezi chovateli zcela rozšířená a pochopitelná. Zároveň kupující má jistotu, že štěňátko je rezervováno právě pro něho. Následně při uzavření kupní smlouvy, chovatel zálohu na štěně od celkové kupní ceny odečte. V případě, že zaplatíte zálohu a později si rezervaci rozmyslíte, tak upozorňujeme, že záloha je NEVRATNÁ! Důvod je prostý: chovatel vynaloží nemalé náklady na inzerci a má určitý počet zájemců. S některými z nich se dohodne o prodeji štěňátek a ostatní musí bohužel odmítnout. Když přijde doba odchodu štěňátek do nových domovů, je pro chovatele velmi nemilé, nedodrží-li neseriózní zájemci slovo. Chovateli tak vznikají další náklady, kdy hledá nové zájemce a než je najde, musí štěňátka živit a hradit veškerou jejich péči včetně veterinární.

Pokud máte zájem o štěňátka z plánovaného nebo očekávaného vrhu, budete zařazeni do seznamu zájemců o štěně. Zálohu splatíte až po narození štěňátek. Zájemci, kteří si zamluví štěňátko ještě před porodem a poté řádně uhradí zálohu, mají přednost ve výběru štěňátka. Pokud si u nás zamluvíte ještě nenarozené štěňátko a později si odběr rozmyslíte, budeme rádi, když nás o tom budete informovat.

V neposlední řadě bych zde ráda upozornila případné zájemce o štěňátka ještě na jednu věc. S ohledem na to, že se jedná o živá stvoření a nikoli o věci, tak v žádném případě je neprodáváme na splátky. Chráníme tak jednak naše vlastní zájmy, ale samozřejmě i zájmy našich svěřenců.



S čím budou štěňátka odcházet do nových domovů


Každý náš malý svěřenec od nás bude odcházet do nového domova se základní výbavičkou, která obsahuje:

  • Průkaz původu
  • Europas (očkovací průkaz), kde jsou zaznamenána všechna proběhlá očkování a odčervení
  • Doklad k čipu a informace k němu
  • Kupní smlouvu, která slouží k ochraně všech tří stran – vaší, naší a štěňátka
  • Obojek se jménem, hračku a malý dáreček pro pánička
  • Pamlsky


ovšem POZOR – nečekejte v ní sáček granulí do začátku. Není to samozřejmě z důvodů ekonomické recese, nebo že by nám bylo snad nedej bože jedno, čím štěňátko budete krmit. Důvod je daleko prostší – všichni naši psi (včetně štěňátek) jsou krmeni BARFem, tj. přirozenou stravou, se kterou každému rádi poradíme (nemusíte se obávat – není to až tak velká věda). Pochopitelně nikoho nebudeme nutit, aby na tomto stylu krmení zůstával i na dále, a v případě zájmu rádi doporučíme nejlepší a nejvhodnější granulky pro nového čtyřnohého kamaráda. To samozřejmě souvisí i s poslední – zcela automatickou součástí výbavy, kterou je tzv. chovatelský servis poskytovaný v jakékoli formě (rady ve výživě, péči; pomoc s výcvikem; výstavy, závody, zkoušky; výběr vhodné aktivity a mnoho dalšího).







 

© 2015 AUSSIELAND  |  CREATED BY NIARRA PRO