NEMOCI FRETEK
Autor legendární knihy Malý princ Antoine de Saint-Exupéry, vložil v rámci tohoto příběhu na list úžasnou myšlenku, která se týká každého živého stvoření
„Zůstáváš navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal.„
Pokud kdokoli chová jakékoli zvíře, tak za něho nese plnou zodpovědnost, která se samozřejmě znásobuje v okamžiku, kdy nedej bože onemocnění. Fretky jsou z nejrůznějších hledisek zvířaty naprosto atypickými a jedinečnými, ať již co se týká povahy, chování, tak ale bohužel i rychlosti průběhu onemocnění. Proto je nesmírně důležité, aby každý majitel a chovatel dokázal rozpoznat případný nástup nemoci již v počátku a dokázal správně a včasně zareagovat. V žádném případě se ani sebemenší příznaky nesmí podceňovat, jelikož bohužel i problém vypadající z počátku jako naprostá banalita může mít fatální důsledky. Ale aby člověk dokázal rozpoznat nastupující nemoc, tak samozřejmě musí mít představu, jak vypadá zvíře zdravé. Mezi typické atributy vystihující zdravou fretku patří: jasné oči, čisté uši, suchý a studený čenich, hustá lesklá srst, výkaly hustší konzistence (v žádném případě řídké nebo dokonce tekuté), moč jasná a čirá, a dále pak čilost, hravost, zájem o okolí a chuť k jídlu. Nedílnou součástí základních znalostí každého freskaře by měla být znalost tzv. TRIASu (= souhrnné označení základních fyziologických parametrů zahrnující tep, dech a tlak) u fretek:
Jelikož mi píše spousta fretkařů a prosí mě o nějaké „babské rady“ v situaci, kdy jim začne fretka projevovat příznaky nachlazení, chřipky atd., rozhodla jsem se, že zde napíši článek, který chovatele seznámí s nejběžnějšími nemocemi, jimiž fretky trpí. Pro lepší přehlednost jsem se rozhodla nemoci rozdělit do několika skupin:
A) ONEMOCNĚNÍ HORNÍCH CEST DÝCHACÍCH
1) NACHLAZENÍ x CHŘIPKA (HUMAN INFLUENZA = HI)
Hned na začátek musím zdůraznit, že v žádném případě nachlazení a chřipka není jedno a to samé! K nachlazení ze všeho nejčastěji dochází v důsledku toho, že fretka je vystavena průvanu, na který je neskutečně citlivá. I z tohoto důvodu si dobře rozmyslete, kde bude stát jejich klec.
Oproti chřipce má „mírnější“ bezhorečnatý průběh. Fretce je nutné zajistit dostatek tekutin, teplo a izolovat ji případně od ostatních fretek. Doporučuje se podávat slabý bylinkový nebo dětský čaj s medem a jitrocelový sirup, a naopak z jídelníčku vynechat tvaroh a všechny mléčné výrobky, které fretku zahleňují. Pokud se stav do dvou dnů nezlepší, je nutné urychleně navštívit veterináře (!)
V okamžiku kdy je fretka vystavená kontaktu s člověkem, který onemocněl chřipkou, začne bohužel velmi často vykazovat příznaky klinického onemocnění i ona. Fretky jsou neskutečně vnímavé vůči některým kmenům viru tzv. „humánní influenzy“ neboli „lidské chřipky“ – zejména pokud se jedná o typ A.
I u fretečky se nákaza projevuje jako onemocnění horních cest dýchacích, tzn, že trpí výtokem z nosu, horečkou dosahující i 40 °C, malátností a nechutenstvím.
Někdy se u některých můžeme setkávat i s příznaky pneumonie neboli zápalu plic. Léčba chřipky, pakliže započne včas, není nijak problematická. Nejdůležitější je držet zvíře v teple s dostatkem tekutin a s nasazenou vhodnou léčbou, která zahrnuje širokospektrální antibiotika, pomocí kterých se předchází sekundárním.
2) KAŠEL
Jestli fretka kašle již delší dobu, zkontrolujte, zda jí něco neuvízlo v krku. Nejlépe to zjistíte, chytnete-li fretku za kůži na zátylku. Fretka se při tomto úchopu uvolní a zívne si. Má-li něco v krku, nesnažte se předmět do ní zatlačit, ale zkuste předmět vytáhnout.
Fretce se může v krku zaseknout větší sousto jídla, nebo nějaký předmět, který žvýká. Měli byste zabránit tomu, aby fretka žvýkala gumové předměty, můžou jí ucpat střevo. Tato záležitost se potom musí řešit operativně.
Kašle-li zvíře bez příčiny a dlouho, měli byste navštívit veterináře, může jít o nachlazení, nebo chřipku.
U starších zvířat se mohou vyskytovat tzv. záchvaty kašle, které se dostavují zpravidla v nočních hodinách a bohužel ve většině případů poukazují na slabost srdečního svalu.
B) ONEMOCNĚNÍ GASTROINTESTNÁLNÍHO TRAKTU
1) ZUBNÍ KÁMEN
Ačkoli se to možná někomu nezdá, tak i tento mnohdy podceňovaný problém patří do onemocnění této skupiny. Hromadění zubního kamene na zubech vede následně k onemocnění tkání v blízkosti zubů, a co více - postupem času přes možné nechutenství v důsledku citlivosti zubů až ke ztrátě nejvíce postižených zubů.
Pokud bychom to měli rozvést, tak vězte, že zubní kámen představuje závažný zdroj infekce pro celý organismus (!) a je původcem silného zápachu z tlamičky fretky. Neustálým polykáním velkého množství baterií a jejich následným pronikáním napříč zanícenou dásní do krevního oběhu dochází k velkému zatížení organismu, projevujícímu se ve většině případů únavou a celkovým zhoršením zdravotního stavu. Může ovšem docházet i k závažným onemocněním vnitřních orgánů postihující především srdce (!), játra a ledviny.
Krom toho způsobuje tlak na lem dásně, čímž dochází k odhalování krčků zubů. Ty se posléze stávají vstupní branou infekce ke kořeni zubu a do mezizubního prostoru. Jak se postupně množství zubního kamene zvyšuje, jsou i kořeny zubů více odhalovány a vzniká paradentóza s následným uvolněním a vypadnutím zubu.
A jak, že k tomu dochází? Zubní kámen je tvořen zvápenatěním zubního nebo též někdy označovaného jako bakteriálního plaku, který je tvořen slinami, bakteriemi a jejich vedlejšími produkty, zbytky krmiva atd. Náchylnějšími pro vznik tohoto „postižení“ bývají fretky krmené měkkou potravou – zejména konzervami.
U většiny fretek starších jednoho roku je již možné při preventivní prohlídce zjistit menší či větší množství zubního kamene. A co je možné v tomto případě dělat? Pokud je zvíře zvyklé na manipulaci a nebrání se, tak nejjednodušší je kámen odstranit ze zubu tzv. Zubní škrabkou. Pokud ovšem klade odpor a tento úkon není možný, a hrozí další hromadění kamene, které by vedlo k výše popsaným rizikům, je vhodné tento zákrok provést s využitím ultrazvuku v anestézii. Obvykle je třeba toto ošetření opakovat přibližně jednou ročně. Samozřejmě, že existuje celá řada přípravků a způsobu jak vzniku zubního kamene předcházet nebo se ho snažit potlačit. Tím nejpraktičtějším je úprava jídelníčku v podobě podávání syrového masa a obzvláště kostí (kuřecí krky). Pakliže odmítají konzumovat kosti, je pro ně přímo vyvinutý přírodní produkt Frettchen4You Tooth Fairy pro redukci plaku. Působí jako prevence proti usazování zubního kamene, a dokonce odstraňuje již existující zubní kámen. Sama jsem si tento produkt vyzkoušela a měl u nás úspěch :)
Souvisejícím rizikem u zubního kamene je možnost vzniku abscesu v okolí zasažených zubních kořenů. Vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o poměrně bolestivou záležitost, tak nejběžnějším příznakem jeho vzniku je nechuť přijímat potravu. V některých případech se absces otevře sám od sebe – nejčastěji v krajině pod okem, jindy je nutný drobný chirurgický zákrok. Vždy je však nutné vyhledat veterináře, aby danou vzniklou ránu ošetřil a podal vhodná ABT.
2) PRŮJEM
Průjem je u fretek velmi častým problémem -zejména u fretek mladých. Většinou bývá důsledkem dietní chyby, příp. nedostatečným či nevyváženým příjmem potravy. Průjem může mít až neskutečně mnoho příčin – od zkrmování syrového kuřecího masa, vnitřností, mléčných výrobků, přes průjem z tepla, ze stresu, žaludečních problémů, nemocí jater, otravy, až po infekce zapříčiněné virovým původcem ("zelený průjem").
Při průjmu ztrácí fretka jednak minerály, ale rovněž tekutiny, což vede k celkovému oslabení organismu. Pokud se přidá i nechutenství, tak zvíře až neskutečně rychle ubývá na váze. Přechodně lze fretce se pomoci zmátožit podáním roztoku hroznového cukr nebo naředěnou dětskou výživou, jelikož je to relativně rychlý zdroj jednoduchých cukrů, a tím pádem energie. Avšak v případě, že fretka odmítá vodu a jídlo i nadále, tak je třeba co nejdříve navštivte veterinárního lékaře, jelikož s největší pravděpodobně nepůjde jen o přechodný stav.
Fretce by se při průjmu měla nasadit dieta – existuje i celá řada doporučovaných receptů, např. vařené kuřecí maso (prsní kuřecí bez kůže) s rýží a mrkví nebo kuřecí vývar.
U veterinářů je k dostání celá řada dietních konzerv - od i/d konzerviček firmy Hills až po Hills až po CN convalescence, rovněž od dané firmy Hills. Bohužel ani jednu ze zmíněných konzerv mě osobně fretečky jíst nechtěly.
Dále se doporučuje přidávat do vody mikrominerály (např. Rehydration support od Royal Canin nebo Smecta od Beaufour Ispen), příp. již uváděný hroznový cukr.
Nezbytnou součástí každé „lékárničky“ a výbavy pro fretku by měly být pasty pro správnou funkci a " zklidnění " střev PRO-KOLIN+ od firmy Panda Plus a PROBICAN od firmy Chr. Hansen. A jaký, že je mezi nimi rozdíl? Velmi jednoduchý – Probican obsahuje „pouze“ tzv. probiotika, což jsou zdraví prospěšné bakterie, které ovlivňují rovnováhu střevní mikroflóry, zatímco Pro-Kolin+ obsahuje jak zmíněná probiotika, tak ale i tzv. prebiotika, což jsou látky probiotika vyživující, a dále kaolin (přírodní absorpční substance) a pektin (zklidňující substance). Jinými slovy – pasta „Prokolinka“ je kompletnější.
Ačkoli to pro mnohé není příjemná představa, tak ale v případě pakliže zvíře odmítá přijímat jakoukoli potravu a vodu, tak musí být krmeno násilím – zkrátka musí být překonán jeho odpor, ale samozřejmě v jeho vlastním zájmu.
3) ECE (EPIZOOTICKÁ KATARÁLNÍ ENTERITIDA)
ECE je zkratka pro Epizootickou Katarální Enteritidu také známou jako tzv. "zelený průjem". Jedná se o nesmírně nakažlivý virový zánět střev, jehož původcem je koronovirus. Poprvé byl popsán ve Spojených státech a Kanadě okolo roku 1993 a jeho největším nebezpečím je, že se přenáší jak přímým kontaktem, tak ale i nepřímým zprostředkovaným – např. na rukou, oblečení atd.
Tato infekce je svým způsobem vskutku velice neobvyklá, a to ze dvou důvodů:
1. platí zde, že čím mladší nakažená fretka je, tím je u ní průběh onemocnění více asymptomatický (bez klinických příznaků) - fretky mladší 4 měsíců nevykazují takřka žádné klinické příznaky; fretky v rozmezí od 5 do 18 měsíců stáří sice příznaky vykazují, ale pouze mírné až středně těžké; fretky ve věku 4 – 5 let a starší představují nejrizikovější skupinu, u níž nemoc propuká v plné síle.
2. platí zde, že i fretka, u níž vymizely klinické příznaky, může po dobu až 6 měsíců do okolí tento zákeřný virus uvolňovat a šířit.
K typickým příznakům patří často „vodnaté“ zvracení. K němu se v průběhu několika hodin přidává žlutý až nazelenalý, hlenovitý průjem zapáchající po rybině, který může trvat 1 – 2 týdny. Poté průjem vymizí, avšak fretka může nadále pozbývat váhu v důsledku nechutenství vyúsťujícího až v dehydrataci organismu. Tato skutečnost je způsobena vlivem žaludečních kyselin působících na vředy vytvořených působením ECE v zažívacím traktu. Samozřejmě i v důsledku těchto popsaných příznaků je zvíře apatické, trpící nechutenstvím, úbytkem váhy a dehydratací. U silných průběhů nákazy dochází k nejradikálnějšímu úbytku na váze během prvních 7 – 10 dnů. A ačkoli fretky nemají přirozené predispozice k tzv. jaterní lipidoze (patologické ztučnění jater), tak pod vlivem takovéhoto rychlého úbytku hmotnosti se tato porucha u nich objevuje, obzvláště pokud fretka před nákazou byla těžší. Donedávna neexistovaly diagnostické testy, které by byly schopny prokázat přítomnost koronavirů. V současné době však existují testy prokazující přítomnost koronavirů ve výkalech, které se provádí na VFU v Brně.
4) BEZOÁRY
Věřte nebo ne, tak ale i u fretek může dojít ve střevě k nahromadění chomáče chlupů, což může vést až k ucpání neboli obstrukci střeva. Je to nejčastěji způsobeno tím, jak si čistí svůj kožíšek. V období línání se riziko vytvoření tzv. bezoáru pochopitelně zvyšuje.
Abyste tomuto předešli, je dobré jim podávat během roku kočičí pasty s maltózou (GIMPET Malt - Soft Extra Paste) nebo Bezopet pastu od Vétoquinol, příp. pastu speciálně vytvořenou pro fretky od Beapharu Duo Active, která v sobě mísí multivitamínku a malt sofku. V období línání můžete zvýšit dávku či intenzitu podávání daného přípravku. Během tohoto období je také velmi pravděpodobné, že zvíře začne pokašlávat, což je způsobeno tím, že mu chlupy mohou uvíznout i v krku.
5) VÁHOVÉ VÝKYVY
Fretky na zimu přibírají na váze a stávají se méně aktivními. Na jaře naopak svou nabytou váhu opět ztrácejí. To vše je normální, avšak strachovat se můžete začít tehdy, pakliže se váha vychýlí mimo sezónu, tzn. jestliže zvíře náhle zhubne, nebo přibere znenadání v neobvyklou dobu. Fretka líná na jaře, kdy shazuje zimní srst a v tomto období také ztrácí "kila", co nabrala před zimou. Na podzim, kdy si připravuje kožíšek na zimu, přibírá zároveň na váze, aby zimu ve zdraví přečkala.
A jaké máme zkušenosti my na Telihold Ferret? Když je fretečka opravdu podvyživená, je dobré dávat kašičky od Royal Canin - Convalescence Support, ne jednu fretku tato rekonvalescenční kašička zachránila.Nejlepší je dávat rekonvalescenční kašičku s granulkami Frettchen4You Genesis (jsou to granule v prášku - instantní), Calopet pastu a Viyo nápoj - toto vše smíchat dohromady a když fretečka nemá dostatek síly, a nebo nechce jíst z misky, tak podáváme v stříkačce.
C) PARAZITÁRNÍ ONEMOCNĚNÍ
1) UŠNÍ SVRAB
Ušní svrab je onemocnění zevního zvukovodu, které způsobuje parazitický roztoč strupovka ušní (Otodectes cynotis). Tito roztoči se živí odloupanými buňkami pokožky a pouhým okem jsou takřka neviditelní, jelikož dosahují velikosti pohybující se okolo 0,3 – 0,5 mm. K jejich přenosu může docházet jak přímým kontaktem s nakaženým zvířetem či nepřímým, tzn. že si tyto malé „broučky“ můžete bez problémů přinést na své domácí mazlíčky i Vy sami zvenčí např. na oblečení, botách nebo je fretečka může chytit i při procházce v trávě.
Příznaky nákazy způsobené tímto ektoparazitem nemusí být z počátku vůbec zjevné, příp. mohou zahrnovat mírné svědění, které se sílící infekcí může získávat na intenzitě. Fretka velice často třepe hlavou a snaží se jí třít (drbat) o různé podklady. V pokročilých stádiích se může objevit dokonce i výtok z uší či hnisavý zánět zvukovodu, jenž může vést až k proděravění bubínku, a co více – k rozšíření infekce do středního a vnitřního ucha, včetně mozku. Nicméně je třeba mít na zřeteli, že množství ušního mazu je u fretky poměrně individuální - ne každé špinavé ucho musí být automaticky zasaženo svrabem.
Pokud máte podezření na přítomnost svrabu, tak je hned několik způsobů – některé z nich můžete vyzkoušet i doma. Krom jiného např. můžete po čištění oušek položit na světle vatový tamponek na list bílého papíru a sledovat, zda se v zachyceném ušním mazu nebudou nepohybovat útvary připomínající malé bílé „lupy“. Samozřejmě nemusím zdůrazňovat, že pakliže se pohybují, tak se o lupy vskutku nejedná… Dalším způsobem, který dozajista vyzkouší i veterinář, je tzv. pinnal – pedal reflex (ušní boltec – zadní tlapa). Jedná se o způsob, kdy v důsledku již silnější infekce svrabem stačí „poškrábat“ boltec podezřelého ucha, následkem čehož dojde k odezvě v podobě rozkmitání zadní končetiny na dané zasažené straně těla (jinými slovy - drbeme pravé svrabem infikované ucho a rozkmitá se pravá zadní končetinaK tomuto jevu samozřejmě dochází díky nervovému propojení.
Pro lepší pochopení přidávám odkaz na internetové video ze severu Yutube, kde pacientem léčícím se na ušní svrab je pes - ODKAZ.
Ze všeho nejspolehlivější je ovšem pochopitelně mikroskopické vyšetření ušního mazu na vetrrině, popřípadě prostřednictvím tzv. otoskopu, což je přístroj podobající se mini mikroskopu, pomocí kterého se můžete podívat přímo do ouška a uvidět, zda fretečka svrab má či nikoli. Vzhledem k tomu, že máme hodně freteček se kterými jezdíme na výstavy, návštěvy a různé srazy, odkud je možnost si dovézt i tyto nechtěné „pasažéry“, tak jsme si domů jeden otoskop pořídili – o jaký typ se jedná a co vše umí, se můžete podívat ZDE v rubrice „Co u nás nejdete“.
Pokud se podezření na nákazu potvrdí, tak je důležité nic nepodcenit a zejména mít velkou dávku trpělivosti. Roztoči se umí šířit a vzhledem k vysoké nakažlivosti je třeba přeléčit všechna zvířata žijící v dané domácnosti (nutno podotknout, že ušní svrab vyskytující se u šelem je na člověka nepřenosný).
Léčba zahrnuje jednak veterinární přípravky patřící pouze do rukou zkušeného veterináře, jelikož při chybném přepočtení dávky může být zvíře skutečně vážným způsobem ohroženo na životě, a dále pak několik hygienických zásad. Ty zahrnují v první řadě výměnu pelechu co druhý den – neprat je s ostatními neinfikovanými pelechy, a nejlepší je nechat přemrazit a posléze prát na více stupňů (já osobně bych se tímto vůbec nezabývala a pelech vyhodila); dále je třeba každý den čistit ouška, vše dezinfikovat a celkově udržovat čistotu. Přípravky k léčbě zahrnují celkem 3 možnosti:
1. přípravek STRONGHOLD, který spadá do skupiny léků formy spot on aplikujících se na kůži za lopatky. Ten účinkuje zpravidla po dobu jednoho měsíce, takže jeho ohromnou výhodou je, že pokryje celý vývojový cyklus roztočů, ale u fretek všeobecně platí, že není až tak účinný.
2. přípravek ADVOCATE, jež se rovněž aplikuje mezi lopatky na kůži formou spot on. Pro dospělou fretku se doporučuje užívat menší vyráběné balení pro malé kočky do 4 kg (existuje i větší balení, avšak pozor, to musí být dávkované). Nutno podotknout, že v současné době je tento přípravek jediným schváleným přípravkem pro fretky.
3. lze využít i účinné látky přímo do ucha, např. ivermectin, fipronil, neostomosan, avšak zde platí obzvláště, že tato léčba patří VŽDY A POUZE do rukou zkušeného veterináře. Některé z těchto látek se nedoporučují k použití u březích samic, jiné mohou zvířeti způsobit vážné následky v případě perforovaného ušního bubínku.
Ačkoli boj se svrabem se zdá být neskutečně složitým a nákaza se zdá být číhající na každém rohu, tak věřte, že prevence je až neskutečně jednoduchá.
A jaké máme zkušenosti my na Telihold Ferret? Vždy, když si dovezu nového člena rodiny (bez ohledu na to odkud), tak předtím, než ho dám k ostatním, zajdu s ním k veterináři na vyšetření, dále pak pravidelně čistím všem fretečkám ouška a jako prevenci používám Parafínový olej s Neostomosanem, který připravují v pražském LabVetu.
Určitě si pokládáte otázku, čím vlastně čistit ouška, jelikož na trhu je neskutečné množství různých kapiček, a tak bude snazší než dělat výčet toho, co fretečkám dát smíte, vyjmenovat to, čemu se musíte vyhnout. Zapamatujte si, že NIKDY NESMÍTE FRETCE DÁT: Ostospektrine, Oticure, Dexoryl. Tyto veterinární přípravky mohou způsobit odumření a následné odpadnutí ušního boltce.
2) BLECHY
I u fretek existuje nebezpečí nákazy blechami - zejména druhem blechy kočičí (Ctenocephalides felis felis), jejichž počáteční působení může být asymptomatické neboli bez příznaků. Postupem času se přidává svědění o různé intenzitě, které se soustřeďuje do míst, v nichž se blechy srocují.
Jedná se obzvláště o místa na vnitřních stranách stehen, zátylku a břicha. Jednoznačným prokázáním jejich přítomnosti je nález dospělců či beších exkrementů v srsti zvířete. Proti blechám lze použít stejně jako u psa či kočky odblešovací šampón nebo sprej.
Nejlepší způsob, jak se napadení zbavit, je nastříkat sprej, nechat působit, vykoupat fretku v odblešovacím šampónu a opět nastříkat sprej. Obojky proti blechám nejsou moc osvědčené. Stejně jako u svrabu je dobré hned dát spot-on přípravek (Advocate, Stronghold, Fipron) na zátylek, který je nutno opětovně aplikovat za tři týdny. Pokud fretku odblešujete, tak musíte mít na paměti, že léčba se nemůže zaměřit pouze na dospělce parazitující na zvířeti, ale musí pokrýt i další vývojová bleší stádia, která se vyvíjí v prostředí. Jinými slovy musíte ošetřitveškeré pelechy a další hračky, s nimiž zvíře přichází do kontaktu.
3) KOKCIDIÓZA
Kokcidióza je onemocnění způsobené endoparazitickými prvoky kokcidiemi (Coccidia), jež se šíří prostřednictvím výkalů např. divokých králíků, ježků či holubů. Tito parazité jsou nejčastěji objevováni u mladých, zejména nově příchozích fretek a u zvířat, která byla vystavena stresu. Kokcídie mohou způsobit poměrně vážná průjmová onemocnění, která mohou vést až k dehydrataci, metabolickým změnám a v nejkrajnějších případech i úhynům. Jedním z příznaků nákazy může být i prolaps neboli výhřez konečníku. Jinak se může vyskytnout zježená srst, nafouklé bříško,a fretečky celkově budí vyhublý dojem a mají ostrou páteř (pilku). Největší riziko nákaza představuje pro mláďata a starší fretky.
U dospělých může nákaza probíhat asymptomaticky, tzn. bezpříznaků. Je dobré dělat 2x ročně rozbor výkalů, který případnou přítomnost kokcidií snadno odhalí. Pakliže by jste se snažili zlikvidovat tyto parazity, tak je nutné klec mechanicky vyčistit louhem sodným rozpuštěným ve vroucí vodě. Běžné Savo na tyto parazity nestačí.
4) ČERVI
Určitě každého majitele napadne, obzvláště pokud krmí syrovým masem, zda nemůže jeho fretečka trpět na vnitřní parazity. Zcela teoreticky by mohly fretky trpět např. na škrkavky šelmí (Toxascaris leonina), škrkavky kočičí (Toxocara cati) či tasemnice psí (Dypilidium caninum), ale praxe hovoří jinak. Vzhledem k uspořádání trávícího traktu, rychlosti metabolismu a nízkému pH v žaludku je výskyt vnitřních parazitů u fretek naprosto náhodný a ojedinělý, a zpravidla souvisí s fretečkami, které pochází ze skutečně špatných podmínek chovu, kde jsou zanedbávány.
V běžné praxi platí, že fretky dospělé ani malá freťátka se neodčervují (!), jelikož k výše uvedeným faktům pro proces odčervení představuje zbytečnou zátěž. Pravidelný rozbor stolice postačuje jako prevence střevních onemocnění zapříčiněných červy.
Dělá ho většina veterinářů přímo na svém pracovišti, případně odebrané výkaly odesílají na příslušný veterinární ústav.
D) NEOPLASTICKÁ ONEMOCNĚNÍ
1) INZULINOM (= TUMOR PANKREATICKÝCH BETA BUNĚK)
Tato zákeřná nemoc je bohužel jedním z nejběžnějších onemocnění postihující zvířata středního a staršího věku (3 – 8 let). Jedná se o nádorové onemocnění beta buněk pankreatu (slinivky), které produkují nepřiměřeně vysoké množství inzulinu. Vývoj je velmi pozvolný a majitelé si mnohdy ani neuvědomují, že je jejich fretečka nemocná, dokud se nezačnou projevovat příznaky hypoglykémie (= pokles hladiny cukru v krvi) mezi něž patří mj. náhlá slabost postihující především zadní končetiny, letargie, slinění či nevolnost. Onemocnění je ovšem progresivní a příznaky se prohlubují. Postupem času - jak se nemoc šíří, se přidávají záškuby, třes, poruchy vnímání, tachykardie, nervozita, podrážděnost a v případě, kdy se fretce nepodá zavčasu první pomoc spočívající v rychlém zvýšení hladiny glukózy (cukru) v krvi, může upadnout do bezvědomí a následně i do komatu.
V okamžiku, kdy „nastupuje“ hypoglykémie je doporučováno fretce buď potřít dásně nebo přímo aplikovat do dutiny ústní, tekutinu s vysokým obsahem cukru (např. rozpuštěný hroznový cukr). Velmi dobře se osvědčuje i podání pasty Calopet nebo malé lžíce medu.
K potvrzení této prognózy se běžně používá hematologické vyšetření krve a biochemický profil. Zde je zajímavou skutečností, že většina hodnot vychází v mezích normálního fyziologického rozmezí, avšak výjimku tvoří nízká hladina glukózy, a v některých případech zvýšené hladiny alanin-aminotransfarázy (ALT = jaterní enzym). Radiologické a ultrasonografické vyšetření je v diagnostice nápomocné bohužel až v případě tvorby metastáz.
Léčba může být buď konzervativní pomocí léků (prednison, diazoxid), nebo chirurgická. Její úspěšnost závisí na věku zvířete, přítomnosti metastáz a jejím typu. Bohužel se jedná o onemocnění chronické, a tudíž je ho možno pouze dočasně „regulovat“a oddalovat tak nevyhnutelné.
2) HYPERADRENOKORTICISMUS (ONEMOCNĚNÍ KŮRY NADLEDVIN)
Onemocnění postihuje zejména fretky středního a staršího věku. Jedná se o onemocnění kůry nadledvin, které má za následek zvýšenou produkci některých adrenálních steroidních hormonů. Častěji bývá postižena levá nadledvina, ojediněle může být postižení oboustranné. Mezi nejčastější klinické příznaky patří progresivní symetrická alopecie, svědění, u samic dochází k otoku vulvy a u kastrovaných samců k návratu sexuální aktivity. Alopecie (ztráta srsti) může postihnout buď pouze ocas, nebo celé tělo. U některých zvířat se z počátku objevuje na jaře a v průběhu chovné sezóny se rozšiřuje po celém těle. Na podzim (po skončení chovné sezóny) mizí a zvíře opět obrůstá. Dále se může objevit ztenčení kůže, zvětšení dutiny břišní či atrofie svalů. U samců se může onemocnění projevovat patologickým procesem na prostatě, což vede k obtížím při močení. Dalšími příznaky onemocnění může být anémie (chudokrevnost), nadměrný příjem tekutin a nadměrné močení.
Diagnóza je potvrzena pomocí ultrasonograficky nebo explorativní laparotomií (rychlé otevření dutiny břišní pro přesnění diagnózy).
Léčba může probíhat buď chirurgicky, kdy proběhne odstranění postižené žlázy, konzervativně. K druhému jmenovanému způsobu se přistupuje tehdy, kdy nelze zvíře operovat, příp. došlo k návratu onemocnění a zasažení zbývající nadledviny.
E) ONEMOCNĚNÍ UROGENITÁLNÍHO TRAKTU
1) PŘEŘÍJENÍ - HYPERESTROGENISMUS
Pokud u samiček říje sama do jednoho měsíce neodezní, musí se ukončit, jelikož vysoká hladina hormonů narušuje krvetvorbu. Dochází tak k neregenerativní anémii (nevratná chudokrevnost), trombocytopenii (snížené množství krevních destiček) a leukopenii (snížený počet leukocytů). Pakliže tyto poruchy nejsou léčeny zavčasu, tak mohou končit fatálně. Jinými slovy dlouhotrvající říje ohrožuje samičku na životě! Mezi příznaky patří ztráta srsti, apatie, nechutenství, hubnutí, bledé sliznice, celková slabost a zvětšení vulvy.
Samici v říji poznáte na první pohled podle zvětšené vulvy – zhruba velikost třešně.
Pokud se potíže s říjemi opakují, poraďte se s veterinářem o vhodnosti kastrace fretky.
Způsobů ukončení říje vyjma kastrace je několik. 1. Nejčastějším způsobem ukončení říje jsou hormonální injekce. Veterináři mají dobré zkušenosti s přípravky Receptal a Pregnyl. Naopak co NIKDY své fretečce nenechávejte aplikovat, jsou Covinan a Depopromose! , jelikož se jedná o nevhodné hormonální přípravky, které u fretek způsobují zánět dělohy. 2. Další možností ukončení říje je připustit k samičce samce krátce po kastraci, který stále ještě je tzv. při chuti. 3. Nebo připuštění samce po vasektomii. 4. Poslední možností je klasická chirurgická kastrace.
F) DALŠÍ MOŽNÉ ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY
1) PŘEHŘÁTÍ
Pro fretku jsou teploty nad 27°C velmi nebezpečné a přehřátí ji přímo ohrožuje na životě. Nikdy ji nevystavujte přímému slunci. V parných dnech dbejte na to, aby měla přístup k vodě nejen k pití, ale i k možnému ochlazení. Přehřátá fretka rychle dýchá, ztrácí vědomí, může mít i křeče. Pokud ztrácí vědomí, může dojít k zástavě srdce.
Pro správnou hydrataci přidávám do vody přípravek Ferret-Aide od firmy Marshall. Bohužel na českém trhu není k sehnání, proto si ho dovážím z Maďarska. Tento preparát je velmi dobrý proti dehydrataci a k mírnění mnoha dalších symptomů nemocí jako je únava, průjem, zvracení, žaludeční potíže, nebo horečka.
Fretky jsou někdy „líné“ pít z napáječek, a proto pro tento případ máme bazének (ne s ledovou vodou a ne plny vody!) a v něm různé balónky nebo fontánku, z které rádi pijí. Dejte si ale pozor, aby se fretečka moc nenamočila, mohlo by dojít k teplotnímu šoku nebo by se mohla zapařit. Proto raději ochlazuji pomalu a to rozprašovačem (např. na rosení květin).
Přes klece dávám mokré prostěradlo. Okno mám přes den zavřené se zataženými závěsy. V největších vedrech máme puštěnou klimatizaci.
Co dělat v případě, že se fretka přehřeje: ihned fretku přeneste do chladnějších prostorů, na tělíčko včetně hlavy dejte mokré zábaly, nožičky (polštářky tlapek jsou hlavním místem, kudy fretky odvádějí teplo) zchlaďte studenou, nikoliv ledovou vodou - POZOR! nikdy nemočit celou fretku - může mít teplotní šok a zapařit se. Fretce podávejte dostatek vody s minerály. Dejte ji napít vodu s Glukopurem nebo jinou kalorickou „bombu“, třeba pastu Calopet. Při improvizaci poslouží stejně dobře také žloutek rozetřený s troškou medu.
Pokud se její stav nelepší, kontaktujte veterináře. Pozor na přehřáté auto!
2) ZTRÁTA SRSTI
U fretek je poměrně častá ztráta srsti související s obdobím říje. U samců se projevuje vypadáním chlupů na ocase, samice olysají v plochách zejména na břiše a tlapkách. Běžná je výměna zimní srsti za letní a naopak. Vypadávání srsti u samic, může být příznakem nerovnováhy hormonů (dlouhá říje), která může být nebezpečná a končit i smrtí. Ztráta srsti může být příznakem i jiného vážnějšího onemocnění (k nejčastějším patří např. hyperadrenokorticismus, lymfosarkom atd.), proto ji nepodceňujte a při masivním línání navštivte co nejdříve veterináře.
Mnoho chovatelů se zděsilo nad "modráním" kůže jejich fretky. Modrání kůže je velmi častý jev při dorůstání srsti, ať už po operaci (vyholení části chlupů), při línání, nebo obrůstání po říji. Tento jev je k vidění u tmavě zbarvených fretek (černých, tchořovitých a hnědých).
Fotografie použité v textu jsou vlastnictvím autorky článku, která je rovněž majitelkou těchto webových stránek.
Zákaz kopírování bez uvedení zdroje!
Seznam použité literatury:
Berkovitz, B.K.B., Poole, D.F.G.1977. Attrition of the teeth in ferrets.J Zool, London, 183:411-418.
Fox, J. G. 1998. Biology and diseaSes of the Ferret. Wiley-Blackwell. ISBN 9780683300345.
Henke, G. 2010. Fretka. Nakladatelství Jan Vašut s.r.o. ISBN 9788072366491.
Keeble, E., Meredith, A. 2009. BSAVA Manual of Rodents ad Ferrets. British Small Animal Veterinary Association. ISBN 9781905319084.
Kožichová, S., Neradžičová, P. ? Ušní svrab u fretek. Zdroj
Lewington, J. H. 2007. Ferret husbandry, medicine and surgery. Saunders, Elsevier. ISBN 9780702028274.
Lloyd, M. 1999. Ferrets, Health, husbandry and diseases. Blackwell Science KK.ISBN 0632051787.
Quesenberry, K.E., Carpenter, J.W. 2012. Ferrets, rabbits and rodents, Clinical medicine and surgery. Saunders, Elsevier. ISBN 9781416066217.
Svoboda, J. 1998. Problematika chovu a chorob fretek. Nakladatelství MVDr. Michaela Lišková. ISBN 809025330X.